Witamy w Dworku Dębówko!

Krótka historia

Niewielki zespół dworsko – parkowy usytuowany kilometr na południowy wschód od Bartoszyc, nieopodal drogi do Kętrzyna.

Majątek ziemski powstał tu stosunkowo późno, gdyż dopiero w pierwszej połowie XIX w.

W latach dwudziestych obejmował zaledwie 142 ha ziemi i należał do rodziny Teichert. Z dawnych czasów zachował się dwór z aleją dojazdową, pozostałości parku i zabudowań gospodarczych.

Dwór o ładnej proporcjonalnej bryle wzniesiony został w drugiej połowie XIX w. w stylu klasycystycznym. Murowany, parterowy ze ścianką kolankową, przykryty dachem dwuspadowym.

W elewacji frontowej trzyosiowy, dwukondygnacyjny ryzalit. Elewacje zdobione skromnym detalem klasycznym.

Obecnie własność prywatna

Państwa Jadwigi i Jana Jeżewiczów.

Wieża Dobrawy

Dawno temu panem tego dworu był bogaty szlachcic Dębówka, który okrutnie gnębił poddanych mu włościan. Miał on dziecko jedyne, córkę Dobrawę przecudnej urody, ale i ją traktował surowo. Córka była niezwykle piękna, mądra i ukradkiem pomagała mieszkańcom. Dobrawa pokochała biednego ogrodnika – Bartosza. Siadał on wieczorem pod starym bukiem i śpiewał pieśni romantyczne. Gdy szlachcic dowiedział się o miłości córkipostanowił jak najszybciej wydać ją za mąż. Wybrał bogatego barona Mściwoja i nie zważał na to, że jest onstary i szpetny. Dobrawa kategorycznie sprzeciwiła się woli. ojca. Za nieposłuszeństwo została zamknięta w wieży na kłódkę.

​Wiele dni spędziła Dobrawa w wieży wylewając łzy. Pewnej letniej nocy, przy pełni księżyca rozgorzała nawałnica. Niebo raz po raz przecinały błyskawice, wiatr szalał, w strugach deszczu tonęła okolica. Rankiem, gdy wszystko ucichło, szlachcic udał się do wieży i osłupiał z przerażenia. Drzwi do celi Dobrawy były otwarte, a komnata świeciła pustką. Zniknął też Bartosz, jej ukochany. Rozsierdzony ojciec rozkazał odnaleźć zbiegów, ale ślad po kochankach zaginął. Kłódka, która wisiała na drzwiach więzienia została powieszona na poręczy pomostu z wygrawerowanymi imionami Dobrawy i Bartosza na znak ich miłości.

​Powiadają miejscowi, że kto kłódkę powiesi z imionami i klucz wrzuci do stawu ten sobie zapewni powodzenie w miłości, a miłość ta będzie trwała tak długo, jak długo kłódka wisi przy mostku. Jak się wsłuchać w szum starego buka, to do dziś przy pełni księżyca szumi on legendę o miłości prawdziwej, która pokonała przeciwności losu, a po nalewkach z tutejszego dworku znika frasunek wszelki i do śpiewu dusza się rwie.

Dworek Dębówko przyjazny rodzinom

Dworek Dębówko to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi. Zapewniamy komfort, bezpieczeństwo oraz spokój naszym Gościom, także tym najmłodszym.

 

Dla dzieci do 5 roku życia pobyt jest darmowy
Duży plac zabaw pełen atrakcji: mini park linowy, huśtawki, trampoliny, dmuchana zjeżdżalnia, ślizgawki…

Animacja dla dzieci

Dworskie Piwnice

Urokliwe podziemia są doskonałym miejscem na oryginalną kolację we dwoje albo na kameralną kolację biznesową.

W Sali Dębowej organizowane są spotkania okolicznościowe do 40 osób.

 

Dworek Dębówko Dębówko 1, 11-200 Bartoszyce GPS: N+54°14'06.5" E+20°51'03.0" Właścicielem jest Jadwiga Jeżewicz

Konto bankowe Dworku: 36 1020 3570 0000 2902 0008 0341

Recepcja Dworku i Restauracja (czynna od godz. 7.00 - 22.00) tel. 89 762 23-07

debowko@poczta.fm

Dworek Dębówko